Skip to main content
Ontario Tech acknowledges the lands and people of the Mississaugas of Scugog Island First Nation.

We are thankful to be welcome on these lands in friendship. The lands we are situated on are covered by the Williams Treaties and are the traditional territory of the Mississaugas, a branch of the greater Anishinaabeg Nation, including Algonquin, Ojibway, Odawa and Pottawatomi. These lands remain home to many Indigenous nations and peoples.

We acknowledge this land out of respect for the Indigenous nations who have cared for Turtle Island, also called North America, from before the arrival of settler peoples until this day. Most importantly, we acknowledge that the history of these lands has been tainted by poor treatment and a lack of friendship with the First Nations who call them home.

This history is something we are all affected by because we are all treaty people in Canada. We all have a shared history to reflect on, and each of us is affected by this history in different ways. Our past defines our present, but if we move forward as friends and allies, then it does not have to define our future.

Learn more about Indigenous Education and Cultural Services

Teaching Awards - Past Winners

  • 2022

    View the 2022 Celebrate Teaching! Award Ceremony recording.

    Award for Excellence in Teaching

    • Murat Aydin, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Wendy Barber, Faculty of Education (winner)
    • Cecilia Hageman, Faculty of Science
    • Richard W. Pazzi, Faculty of Business and Information Technology

    Early Career Teaching Award

    • Thomas Gewarges, Faculty of Business and Information Technology
    • Amanda McEachern Gaudet, Faculty of Business and Information Technology (winner)
    • Nooshin Rotondi, Faculty of Health Sciences
    • Stephanie Thompson, Faculty of Education

    Learning Reimagined Award 

    • Cristen Hucaluk, Faculty of Science
    • Alison Mann, Faculty of Education (winner)
    • Mariana Shimabukuro, Faculty of Science

    Openness in Education Award 

    • Rupinder Brar, Faculty of Science
    • Pariss Garramone, Faculty of Social Science and Humanities
    • Jennifer Laffier, Faculty of Education
    • Ami Mamolo, Faculty of Education (winner)
    • Annette Tavares, Faculty of Science

    Teaching Assistant Excellence Award 

    • Joshua Howorth, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Andrew Putman, Faculty of Health Sciences (winner)

    Tim McTiernan Student Mentorship Award

    • Laura Banks, Faculty of Health Sciences
    • Ifrodet Giorgees, Faculty of Science
    • Amanda McEachern Gaudet, Faculty of Business and IT
    • Robyn Ruttenburg-Rozen, Faculty of Education (winner)
    • Michael Watterworth, Faculty of Health Sciences

    Student Choice Award 

    • Gavin Ball, Faculty of Business and Information Technology (winner)
    • Andrea Braithwaite, Faculty of Social Science and Humanities
    • Meaghan Charest-Finn, Faculty of Engineering and Applied Science (winner)
    • Dana Chorney, Faculty of Health Sciences
    • Adam Cole, Faculty of Health Sciences
    • Randy Fortier, Faculty of Science
    • Pariss Garramone, Faculty of Social Science and Humanities
    • Crystal Garvey, Faculty of Health Sciences
    • Jordan Harel, Faculty of Social Science and Humanities
    • Cristen Hucaluk, Faculty of Science
    • Mikael Khan, Faculty of Health Sciences
    • Timothy Macneill, Faculty of Social Science and Humanities (winner)
    • Stephanie Mavilla, Faculty of Science
    • Mary Olaveson, Faculty of Science
    • Tharini Paramananthan, Faculty of Health Sciences
    • Elita Partosoedarso, Faculty of Health Sciences
    • Tracey Persaud, Faculty of Health Sciences
    • Tess Pierce, Faculty of Social Science and Humanities
    • Syed Qadri, Faculty of Health Sciences (winner)
    • James Robb, Faculty of Business and IT
    • David Rudoler, Faculty of Health Sciences
    • Otto Sanchez, Faculty of Health Sciences
    • Ana Vakiloroayaei, Faculty of Science (winner)

    The full list of nominees and winners can be downloaded here (Word Document format). Should you desire an alternative format please contact teachingandlearning@ontariotechu.ca 

  • 2021

    View the 2021 Celebrate Teaching! Award ceremony recording.

    Award for Excellence in Teaching

    • Holly Jones-Taggart, Faculty of Health Sciences
    • Stephen Marsh, Faculty of Business and Information Technology
    • Diana Petrarca, Faculty of Education (winner)

    Early Career Teaching Award

    • Jane Breen, Faculty of Science (winner)
    • Karolina Krystyniak, Faculty of Business and Information Technology
    • Amirali Salehi-Abari, Faculty of Business and Information Technology
    • Stephanie Thompson, Faculty of Education

    Learning Reimagined Award 

    • Cristen Hucaluk, Faculty of Science
    • Amir Mostaghim, Faculty of Social Science and Humanities
    • Alvaro Quevedo, Faculty of Business and Information Technology (winner)
    • Diane Tepylo, Faculty of Education

    Openness in Education Award 

    • Laura Banks, Faculty of Health Sciences
    • Rupinder Brar, Faculty of Science
    • Elita Partosoedarso, Faculty of Health Sciences (winner)
    • Joe Stokes, Faculty of Education

    Teaching Assistant Excellence Award 

    • Muna Abdulaziz, Faculty of Science
    • Autumn Collins, Faculty of Science
    • Courtney Cross, Faculty of Health Sciences
    • Keisha Deoraj, Faculty of Education
    • Makayla Hachey, Faculty of Health Sciences
    • Jonathan Jay, Faculty of Business and Information Technology
    • Shumail Kamal, Faculty of Science
    • Mikael Khan, Faculty of Health Sciences
    • Sage Matthews, Faculty of Business and Information Technology
    • Shanelle Racine, Faculty of Health Sciences (winner)
    • Alana Tyner, Faculty of Science
    • Andrew Wade, Faculty of Business and Information Technology
    • Omer Yukseker, Faculty of Science
    Tim McTiernan Student Mentorship Award
    • Adam Dubrowski, Faculty of Health Sciences
    • Bernie Fitzpatrick, Faculty of Energy Systems and Nuclear Science
    • Janette Hughes, Faculty of Education (winner)
    Student Choice Award 
    • Syed Qadri, Faculty of Health Sciences (winner)

    The full list of nominees and winners can be downloaded here. This file is in a Word document. Should you desire an alternative format please contact teachingandlearning@ontariotechu.ca 

  • 2020

    Due to the impact of the pandemic, the 2020 Celebrate Teaching! Awards highlighted Student Choice nominees. Awards were available in three categories for each Faculty: Teaching Assistant, Undergraduate Instruction and Graduate Instruction. 

    Teaching Assistant

    • Rufeyda Cosgun, Faculty of Health Sciences
    • Keisha Deoraj, Faculty of Education
    • Rajinder Khurmi, Faculty of Business and Information Technology
    • John Nemec, Faculty of Science
    • Anshuman Sharma, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Sarah Watt, Faculty of Energy Systems and Nuclear Science
    • Lyndsay Woolridge, Faculty of Social Science and Humanities

    Undergraduate Instruction

    • Dr. Anwar Abdalbari, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Dr. Rupinder Brar, Faculty of Science
    • Dr. Tricia Dwyer-Kuntz, Faculty of Education
    • Dr. Tanya Karam-Zanders, Faculty of Social Science and Humanities
    • Joshua Lowe, Faculty of Business and Information Technology
    • Dr. Rachid Machrafi, Faculty of Energy Systems and Nuclear Science
    • Dr. Syed Qadri, Faculty of Health Sciences

    Graduate Instruction

    • Dr. Salam Ali, Faculty of Energy Systems and Nuclear Science
    • Dr. Adam Dubrowski, Faculty of Health Sciences
    • Dr. Joseph Stokes, Faculty of Education
    • Dr. Julie Thorpe, Faculty of Business and Information Technology

     Over 150 instructors from across campus were nominated by students. Click here for a downloadable list of all nominees.

  • 2019

    Award for Excellence in Teaching

    • Randy Fortier, Associate Teaching Professor, Faculty of Science
    • Thomas McMorrow, Associate Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Elita Partosoedarso, Associate Teaching Professor, Faculty of Health Sciences (winner)
    • James Robb, Assistant Teaching Professor, Faculty of Business and Information Technology
    • Stephanie Thompson, Academic Associate, Faculty of Education

    Early Career Teaching Award

    • Akramul Azim, Assistant Professor, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Karla Dhungana-Sainju, Assistant Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Carlos Rossa, Assistant Professor, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Robyn Ruttenberg-Rozen, Assistant Teaching Professor, Faculty of Education (winner)

    Learning Reimagined Award 

    • Karla Dhungana-Sainju, Assistant Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Group Nomination: Lavern Bourne (Associate Teaching Professor), Dana Chorney (Professor, Collaborative BScN program), Helene-Marie Goulding (Senior Teaching Professor), Leslie Graham (Professor, Collaborative BScN program), Faculty of Health Sciences
    • Sharon Lauricella, Associate Professor and Program Director, Faculty of Social Science and Humanities
    • Joseph MacMillan, Associate Teaching Professor, Faculty of Science (winner)
    • Roland Van Oostveen, Associate Professor, Faculty of Education

    Openness in Education Award 

    • Group Nomination: Mihai Beligan (Associate Teaching Professor), Paula Di Cato (Associate Teaching Professor), Ilona Kletskin (Senior Teaching Professor), Azar Shakoori (Associate Teaching Professor), Faculty of Science (winners)
    • Teresa Pierce, Associate Professor, Faculty of Social Science and Humanities

    Teaching Assistant Excellence Award 

    • Khaled Al-Hamed, Teaching Assistant, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Dylan Bender, Teaching Assistant, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Chirag Karia, Teaching Assistant, Faculty of Science
    • Somayeh Foroughi, Teaching Assistant, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Scott Peters, Teaching Assistant, Faculty of Business and Information Technology
    • Lidya Salim, Teaching Assistant, Faculty of Science (winner)
    • Sara Sharifi, Teaching Assistant, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Osamah Siddiqui, Teaching Assistant, Faculty of Engineering and Applied Science
    Tim McTiernan Student Mentorship Award
    • Sharon Lauricella, Associate Professor and Program Director, Faculty of Social Science and Humanities (winner)
    • Diana Petrarca, Associate Professor, Program Director, and Assistant Dean, Faculty of Education
    • Sheldon Williamson, Associate Professor, Faculty of Engineering and Applied Science
    Student Choice Award 
    • Murat Aydin, Sessional Instructor, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Razgar Rahimi, Sessional Instructor, Faculty of Engineering and Applied Science (in memoriam)
    Over 130 faculty members were nominated by students. Click here for a downloadable list of all nominees.

     

  • 2018

    Award for Excellence in Teaching

    • Scott Aquanno, Assistant Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Emma Bartfay, Associate Professor, Faculty of Health Sciences (winner)
    • Serena Sohrab, Assistant Professor, Faculty of Business and Information Technology

    Early Career Teaching Award

    • Jen Rinaldi, Assistant Professor, Faculty of Social Science and Humanities (winner)
    • Vivian Stamatopoulos, Assistant Teaching Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Shannon Vettor, Associate Teaching Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Olena Zenkina, Assistant Professor, Faculty of Science

    Teaching Assistant Excellence Award

    • Jordan Anderson, Teaching Assistant, Faculty of Science
    • Abigail Graham, Teaching Assistant, Faculty of Health Sciences
    • Matthew McCue, Teaching Assistant, Faculty of Health Sciences (winner)
    • Mark Snow, Teaching Assistant, Faculty of Social Science and Humanities
    • Hanyue Xu, Teaching Assistant, Faculty of Engineering and Applied Science

    Tim McTiernan Student Mentorship Award

    • Jeremy Bradbury, Associate Professor, Faculty of Science (winner)
    • Bernard Fitzpatrick, Post-doctoral Fellow, Faculty of Energy Systems and Nuclear Science
    • Leigh Harkins, Associate Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Sharon Lauricella, Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Manon Lemonde, Associate Professor, Faculty of Health Sciences

    Teaching Innovation Award

    • Connie Thurber, Associate Teaching Professor, Faculty of Health Sciences
    • Ilona Kletskin, Senior Teaching Professor, Faculty of Science (winner)

    Student Choice Award

    • Patricia Riley, Faculty of Health Sciences (winner)

    Click here to download a list of the Student Choice Award nominees.

  • 2017

    UOIT Award for Excellence in Teaching

    • Jean-Paul Desaulniers, Associate Professor, Faculty of Science (winner)
    • Manon Lemonde, Associate Professor, Faculty of Health Sciences
    • Shahryar Rahnamayan, Associate Professor, Faculty of Engineering and Applied Science

    UOIT Early Career Teaching Award

    • Robert Balogh, Assistant Professor, Faculty of Health Sciences (winner)
    • Nasim Moallemi, Academic Associate, Faculty of Engineering and Applied Science

    UOIT Teaching Assistant Excellence Award

    • Ahmed Abdelrahman, Teaching Assistant, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Joshua Good, Teaching Assistant, Faculty of Health Sciences
    • Sancgeetha Kulaseharan, Teaching Assistant, Faculty of Science
    • June Melnychuk, Teaching Assistant, Faculty of Business and Information Technology (winner)
    • Ololade Sanusi, Teaching Assistant, Faculty of Engineering and Applied Science (winner)
    • Martin Tuzim, Teaching Assistant, Faculty of Science
    • Andrew Varley, Teaching Assistant, Faculty of Science

    Tim McTiernan Student Mentorship Award

    • Rachit Desai, student, Faculty of Health Sciences
    • Brenda Gamble, Associate Dean, Faculty of Health Sciences
    • Theeben Jegatheesan, Academic Advisor, Faculty of Engineering and Applied Science (winner)
    • Sharon Lauricella, Associate Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Kelcieya Ratnarajah, student, Faculty of Social Science and Humanities 

    UOIT Teaching Innovation Award

    • Shilpa Dogra, Associate Professor, Faculty of Health Sciences (winner)
    • Jordan Harel, Associate Teaching Professor, Faculty of Social Science and Humanities
    • Valeri Kapoustine, Associate Teaching Professor, Faculty of Science
    • Dan Walters, Practicum Coordinator, Faculty of Social Science and Humanities

    UOIT Student Choice Awards

    • Joseph MacMillan, Associate Teaching Professor, Faculty of Science (winner, class smaller than 150 students)
    • Amin Ibrahim, Associate Teaching Professor, Faculty of Business and Information Technology (winner, class larger than 150 students)

    Over 80 UOIT faculty members were nominated by students. Click here for a downloadable list of all nominees.

     

  • 2016
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Janette Hughes, Faculty of Education
    • Teaching Faculty - No nominations this year
    • Teaching Assistant - Ronald Bell, Faculty of Science
  • 2015
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Isaac Tanblyn, Faculty of Science
    • Teaching Faculty - Dr. Richard Bartholomew, Faculty of Science
    • Teaching Assistant - Roberty Burden, Faculty of Business and Information Technology
  • 2014
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Wendy Barber, Faculty of Education
    • Teaching Faculty - Jennifer Laffier, Faculty of Education
    • Teaching Assistant - Julianne Baarbe, Faculty of Health Sciences
  • 2013
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Sharon Lauricella, Faculty of Social Science and Humanities
    • Teaching Faculty - Kari Kumar, Faculty of Health Sciences
    • Teaching Assistant - Sonja Stadler, Faculty of Science
  • 2012
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Diana Petrarca, Faculty of Education
    • Teaching Faculty - Josh Lowe, Faculty of Business and Information Technology
    • Teaching Assistant - Emily Bremner, Faculty of Health Sciences
  • 2011
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Dhavide Aruliah, Faculty of Science
    • Teaching Faculty - Paula di Cato, Faculty of Science
    • Teaching Assistant - Rami El-Emam, Faculty of Engineering and Applied Science
  • 2010
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Ellen Vogel, Faculty of Health Sciences
    • Teaching Faculty - Dr. Rupinder Brar, Faculty of Science
    • Teaching Assistant - Gavin Lobo, Faculty of Science
  • 2009
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Carla Cesaroni, Faculty of Social Sciences and Humanities
    • Teaching Faculty - Helene-Marie Goulding, Faculty of Health Sciences
    • Teaching Assistant - Jennifer Smith, Faculty of Science
  • 2008
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Bill Goodman, Faculty of Business and Information Technology
    • Teaching Faculty - Dr. Christopher diCarlo, Faculty of Health Sciences
    • Teaching Assistant - Amin Ibrahim, Faculty of Engineering and Applied Science
  • 2007
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Remon Pop-Iliev, Faculty of Engineering and Applied Science
    • Teaching Faculty - Dr. Sharon Lauricella (Loverock), Faculty of Social Science and Humanities
    • Teaching Assistant - Cristina Banica, Faculty of Science
  • 2006
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Liesel Knaack, Faculty of Education
    • Teaching Faculty - Ilona Kletskin, Faculty of Science
    • Teaching Assistant - No nominations this year
  • 2005
    • Tenured/Tenure Track Faculty - Dr. Otto Sanchez, Faculty of Health Sciences
    • Teaching Faculty - No nominations this year
    • Teaching Assistant - No nominations this year